Kiedrzyński – pisarz zapomniany

Biblioteka Publiczna im. Wacława Wernera w Brwinowie pokazała film dokumentalny Adama Gzyry i Waldemara Matuszewskiego „Stefan Kiedrzyński – dramaturg, powieściopisarz, scenarzysta filmowy – artysta zapomniany”. S. Kiedrzyński był niezwykle popularnym przed wojną pisarzem, autorem sztuk teatralnych, scenariuszy filmowych, publicystą i krytykiem prasowym. Od 1929 roku mieszkał w Brwinowie. Był autorem prawie 70 sztuk teatralnych (setki…

Przestrzeń otwarta na słowo

W ramach Milanowskiej Przestrzeni Słowa rozpoczęły się spotkania autorskie w Willi Waleria. 14 marca br., odbył się wieczór autorski Przemysława Dakowicza – poety, eseisty, historyka literatury i tłumacza. Były wiersze z książek poety: „Place zabaw ostatecznych”, „Łączka” oraz „Wyrzygnąć”. Prowokacyjny tytuł tej ostatniej książki, która nosi podtytuł „Wiersze i poematy metafizyczne i katatoniczne” nawiązuje do…

Głowa do góry

Barbara Szoka tworzy obrazy w technice akrylowej, chętnie sięga po kolaż, który często stanowi punkt wyjścia do jej prac malarskich. Eksperymentuje z różnorodnymi technikami, buduje strukturę obrazu przy użyciu różnych narzędzi. W Publicznym Ognisku Plastycznym im. Jana Skotnickiego w Grodzisku Mazowieckim można oglądać wystawę jej prac. Tematy związane z naturą stają się dla niej pretekstem…

Patrz na morze

Do 21 marca 2025 r. w Dworku Adama Chełmońskiego w Adamowiźnie można oglądać wystawę akwareli Jakuba Cwieczkowskiego. Tytuł wystawy Mira El Mar, czyli Patrz na morze, nie jest przypadkowy ponieważ artysta od kilku lat podróżuje do krajów hiszpańskojęzycznych, gdzie maluje przeważnie prace akwarelowe. Tam znajduje inną kolorystykę oraz fascynujące kolorem pejzaże. Odmienność od pejzażu rodzinnego…

Dyplomacja i poezja w cieniu wojny

W ramach cyklu Milanowska Przestrzeń Słowa, Milanowskie Towarzystwo Letnicze zorganizowało w Wilii Waleria spotkanie autorskie z Krzysztofem Sawickim – poetą i dyplomatą. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Milanówku. Dzięki swojej nauczycielce języka polskiego Annie Szadkowskiej trafił na Katolicki Uniwersytet Lubelski, gdzie studiował polonistykę. W czasie studiów nawiązał pierwsze kontakty ze środowiskiem opozycji demokratycznej. Na placówkach…

Sztuka w Grodzisku Mazowieckim

Początek nowego 2025 roku w grodziskich galeriach jest wyjątkowo intensywny. Grodziskie Stowarzyszenie Artystów Plastyków przy Publicznym Ognisku Plastycznym im. Jana Skotnickiego, po raz pierwszy wydało w dużym formacie kalendarz na nowy rok, a w nim reprodukcje obrazów olejnych Jakuba Cwieczkowskiego i Hanny Lekszyckiej. Intencją pomysłodawczyni i koordynatorki projektu „Sztuka w Grodzisku Mazowieckim” jest, aby każdego…

Duchowa podróż z aparatem fotograficznym

Do 8 stycznia 2025 roku w Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich – w Pałacyku Kasyno w Podkowie Leśnej można oglądać wystawę zdjęć Andrzeja Ziółkowskiego „The Inward Moment. Człowiek wobec sacrum”. Od 2005 r. A. Ziółkowski oddaje się fotografowaniu. Przemierzył z aparatem kraje Azji Południowo-Wschodniej, Indie, Tybet i Nepal, gdzie jak przyznaje łatwiej jest fotografować. Jednocześnie…

Powracająca przeszłość

Ruszyła strona internetowa poświęcona grodziskiemu cmentarzowi żydowskiemu www.grodzisk.akcjalokalna.org Strona zawiera historię nekropolii, miejsca ze zdjęciami, opis zabytku, a przede wszystkim mapę zachowanych i odzyskanych macew wraz katalogiem. Jak zaznaczają Robert Augustyniak – społeczny opiekun cmentarza żydowskiego i Anna Grzegorzewska – Prezeska Fundacji Lokalna Akcja Specjalna i działaczka społeczna, projekt „Bejt Chaim” (Dom życia), który polega…

Psychodeliczne krowy?

Do 9 stycznia 2025 r. w Poczekalni PKP (Przestrzeń Kulturze Przyjazna) w Grodzisku Mazowieckim można oglądać wystawę malarstwa Iwony Sacharczuk (Ivet). Artystka nie znosi rutyny w życiu i w sztuce. Maluje to, co w danej chwili jest dla niej interesujące. Uwielbia faunę i florę, które często goszczą na jej obrazach. Malowanie daje jej możliwość oderwania…

Grodziskie kompozycje Pawła Krupskiego

I Kwartet smyczkowy C-dur „Elegijny” kompozytor i skrzypek Paweł Krupski poświęcił ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Jest to jednocześnie osobisty hołd dla ojca artysty Janusza Krupskiego, który był działaczem opozycji demokratycznej oraz szefem Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych i zginął w tej katastrofie. W kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Grodzisku Mazowieckim 24…