Zaginiona „Madonna z winogronami”

Jednym z najciekawszych obrazów w kościele św. Anny w Grodzisku Mazowieckim był obraz przedstawiający Madonnę z Dzieciątkiem i kiśćmi winogron. Mógł być wykonany w pracowni Pierre’a Mignarda (1612-1695), który był pierwszym malarzem króla Ludwika XIV. Pierwowzorem grodziskiego obrazu było płótno pędzla Mignarda znajdujące się dziś w Luwrze.

Obraz przedstawia Madonnę podającą Dzieciątku kiść winogron. Mały Jezus kładzie na niej rękę. Charakterystycznym gestem drugiej ręki Syn Boży przytrzymuje welon Matki Bożej, jakby chciał się pod nim schować. To pełne uroku zachowanie Dzieciątka podkreśla jego więź z Bogarodzicą. Dziecię patrzy w stronę widza, Madonna natomiast pokornie spuszcza wzrok i przemyka powieki. Na obu twarzach widać delikatne uśmiechy. Scena jest wręcz sielankowa. Winogrona symbolizują krwawą ofiarę Jezusa na krzyżu.

Autorem grodziskiej kopii obrazu mógł być Filippo Castaldi. Płótno mogło trafić w ręce rodziny Mokronowskich, a później do kościoła jako dar od Stanisława Augusta. W latach 70. XX wieku w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach obraz zniknął z kościoła św. Anny.