Wystawa jako preludium festiwalu

Już 2 listopada br., rozpocznie się festiwal „Dziady, upiory, przodkowie” poświęcony upowszechnianiu dorobku Jarosława Marka Rymkiewicza, ale już teraz w Muzeum Literatury w Warszawie można oglądać wystawę poświęconą temu poecie, eseiście, historykowi  literatury, dramaturgowi i tłumaczowi. To pierwsza tak obszerna prezentacja dorobku zmarłego przed rokiem twórcy.

Wystawa „Rymkiewicz. Encyklopedia” prezentuje 40 haseł, które prowadzą odwiedzających przez najważniejsze dla Rymkiewicza tematy, miejsca i przedstawia najważniejsze dla niego osoby. Wśród nich znaleźli się Mickiewicz i Iwaszkiewicz, Ewa i matka, masakra i sny, a także Milanówek i Wigry. Twórcy ekspozycji oddają głos samemu bohaterowi – prezentuje ona wiele cytatów, wierszy oraz nagrań Rymkiewicza. Zwiedzający mogą również zobaczyć rękopisy poety, jego osobiste przedmioty oraz eksponaty ze zbiorów Muzeum Literatury. Widzowie mogą wyjść z wystawy z tomikiem wierszy poety, zbierając utwory umieszczone przy kolejnych hasłach. 

Sam tytuł wystawy nawiązuje do książek, które pisarz poświęcił wielkim romantykom. 40 haseł prowadzi widza przez najważniejsze dla Rymkiewicza tematy, miejsca i przedstawia najważniejsze dla niego osoby. Od A do Ż. „Struktura encyklopedii jest oczywiście umowna, a porządek alfabetyczny złudny. Jak z rozrzuconych fragmentów złożyć czyjeś życie? W jakim porządku opowiedzieć najważniejsze myśli? Jakie rzeczy pokazać, żeby zobrazowały osobę?” – pytają twórcy.

J.M. Rymkiewicz charakteryzował się  oryginalnym stylem pisania, którym opisywał najważniejsze momenty historii Polski, co zawsze wywoływało gorące dyskusje. Zdobył wiele prestiżowych nagród takich jak Nagroda Fundacji im. Kościelskich, Nagroda im. Stanisława Vincenza, Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza, Nagroda Literacka Nike, Nagroda Poetycka Orfeusz oraz Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za Całokształt Twórczości. Został również uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Pochowany został na cmentarzu w Milanówku.

Ekspozycję w Muzeum Literatury można zwiedzać do 12 listopada.