Te rzeczy są naprawdę – malarstwo i muzyka Wojtka Więckowskiego

Przez całe wakacje w Galerii Ikikata Art. w Podkowie Leśnej można było oglądać obrazy olejne i grafiki z lat 2018-2023 Wojtka Więckowskiego pod wspólnym tytułem „These things are for real”. Artysta swoje obrazy prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych, a także zbiorowych w muzeach, teatrach, galeriach, centrach kultury, restauracjach, klubach muzycznych, podczas festiwali i na targach sztuki.

Zajmuje się muzyką improwizowaną, a swoje abstrakcyjne prace tworzy na płótnie za zasadzie wielowarstwowego malarstwa olejnego połączonego z monotypią oraz rysunkiem węglem, kredą czy sangwiną. Kto miał szczęście mógł takiego koncertu w wykonaniu Wojtka wysłuchać podczas wernisażu oraz na zakończenie wystawy. Specjalizuje się w grze techniką slide. W swojej muzyce łączy wpływy bluesa i folku amerykańskiego Południa z awangardą drugiej połowy XX wieku, ambientem, minimalizmem i otwartą formą wolnej improwizacji.

Przyznaje, że jego przygoda z techniką slide rozpoczęła się od filmu Wima Wenderasa „Paryż, Teksas”.  Wtedy z gry techniką slide postanowił uczynić swój znak rozpoznawczy, co konsekwentnie realizuje. Tworzył muzykę do małych form filmowych, teatralnych, slamów poetyckich, performance, a także słuchowisk radiowych. W formach eksperymentalnych szuka relacji między środkami wyrazu stosowanymi zarówno przy tworzeniu muzyki, jak i pracy nad dziełem malarskim.

Projekty malarskie i muzyczne Wojtek realizował w wielu krajach. Obecnie mieszka w Milanówku.