Spacer ścieżkami wolności

Formuła spacerownika jest ostatnio niezwykle popularna, ale trudno się temu dziwić, ponieważ w przystępny sposób prowadzi czytelnika ulicami miast. Spacerownik historyczny „Ścieżki wolności 1976-1989” autorstwa Wojciecha Hardta i Łukasza Nowackiego jest przewodnikiem specyficznym, gdyż przybliża – zwłaszcza młodemu pokoleniu – działania opozycji demokratycznej w okresie PRL w Grodzisku Maz.

Publikacja wpisuje się w 40. rocznicę powołania NSZZ „Solidarność” i 30. rocznicę odrodzenia samorządu lokalnego. Podczas promocji książki W. Hardt wyraził nadzieję, że każde zdanie zawarte w spacerowniku będzie początkiem odrębnej opowieści. Miejmy nadzieję, że tak się stanie, co pozwoli na rozrośnięcie się tej skromnej książeczki.Być może o przystanki poświęcone mieszkańcom miasta, którzy działali na emigracji oraz związkowcom z NSZZ „Solidarność” Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

To dzięki takim przewodnikom w pamięci pozostają nie tylko wielkie wydarzenia historyczne, ale także te lokalne, jak spacery mieszkańców ulicą Niepodległości (dzisiejszym deptakiem, ul. 11 Listopada) w porze nadawania Dziennika TV, które stanowiły formę protestu przeciwko przekazywanym w telewizji informacjom.

IMG_20602