Noc Muzeów w stylu folk
Tegoroczna Noc Muzeów w Grodzisku Mazowieckim rozpoczęła się popołudniem w Galerii Instrumentów Folkowych, której założycielem był Antoni Kania. Bogate tradycje tego miejsca kontynuują Katarzyna Kania-Stróżewska i Paweł Stróżewski.
Ozdobą kolekcji ponad tysiąca przeróżnych instrumentów muzycznych są m.in. harmonie. Jak przypomniał P. Stróżewski w Polsce przed wojną istniało ok. 100 wytwórni harmonii, z tego połowa w Warszawie. Dlatego nie zabrakło piosenek warszawskiej ulicy w wykonaniu Tomasza Szcześniaka, który ma na swym koncie współpracę m.in. z Orkiestrą z Chmielnej i Kapelą Czerniakowską.
Były wspomnienia o Antku Kani – założycielu zespołu Syrbacy, który przed laty zorganizował w mieście Mistrzostwa Świata w Rozciąganiu Harmonii. Nagrał płytę CD nazwaną przewrotnie „Pocztówka dźwiękowa z Grodziska Mazowieckiego, która zawiera sześć piosenek o mieście. W instrumentach ludowych A. Kania widział piękno, traktował je jak rzeźby. Kolekcję wzbogacał podczas wizyt na targach staroci i festynach. Gdy inni pozbywali się instrumentów, ponieważ odchodzili z tego świata muzycy, którzy potrafili na nich grać, on je kupował. Gdy wszyscy wokół słuchali Radia Luxemburg, A. Kania propagował twórczość ludową. Dobrze, że takie miejsca są i żyją.
