Na cztery fortepiany

Trudno o lepsze miejsce na koncert z cyklu „Muzyka i literatura polskich dworów i pałaców” niż Dwór Skarbków w Grodzisku Mazowieckim. Został on wybudowany w drugiej połowie XVIII w. dla rodziny Mokronoskich. To zdecydowania najszlachetniejszy sposób świętowania rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Znakomity klawesynista, pianista, dyrygent i  organista Marek Toporowski na kopii fortepianu z 1785 roku wykonał utwory Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, mniej znany „Polonez” Mikołaja Kleofasa Ogińskiego, a przede wszystkim kompozycje często zapomnianych polskich kompozytorów z XIX wieku. Obszerne fragmenty III Księgi „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza i początek IV przeczytał Krzysztof Gosztyła.

Do jesiennego nastroju znakomicie pasował fragment o grzybobraniu. Trudno oprzeć się wrażeniu, że głos K. Gosztyły to był trzeci fortepian, o .. przepraszam czwarty, bo język A. Mackiewicza był tym trzecim fortepianem.

Koncert w dworku, gdzie mieści się Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Tadeusza Bairda zorganizowała Fundacja Przyjaciele Muzyki.