Antek Muzykant

Do 3 lipca w Dworku Adama Chełmońskiego w Adamowiźnie można oglądać wystawę „Antek muzykant” poświęconą twórczości nietuzinkowego artysty Antka Kani (1945-2014). Wystawę zorganizowano w ramach Festiwalu Pieśni Ludowej „Z Tamtej Strony Rzeki”.

Antoni Kania był autorem tekstów, książek dla dzieci, piosenek, a przede wszystkim multiinstrumentalistą, kompozytorem, miłośnikiem folku i kultury ludowej. Zapisał się w historii jako prekursor rodzimej sceny folkowej, który popularyzował muzykę słowiańską oraz tradycyjne pieśni ludowe w sposób rozrywkowy. Samodzielnie budował  i rekonstruował niezwykłe instrumenty muzyczne z przedmiotów codziennego użytku, takich jak łyżki, wieszaki czy pompki rowerowe. Wiele z nich można zobaczyć na wystawie, a oprócz tego kapliczki i plakaty z historycznych już występów, ponieważ był twórcą pierwszego w Polsce zespołu folkowego znanego pod nazwą Syrbacy (wcześniej: Grupa Pana Antka). W klubach studenckich, w warszawskich lokalach: „Kongresowej”, „Stolicy”, „Kameralnej” grał jazz tradycyjny, swing, big-beat. W latach 1969-1971 przebywał na tzw. kontrakcie „Pagartu” w Jugosławii i Bułgarii.

W Grodzisku Mazowieckim założył jedyną w swoim rodzaju Galerię Instrumentów Folkowych, która znajduje się aktualnie przy ul. Chlewińskiej, gdzie zgromadził ponad tysiac unikalnych eksponatów. Wśród instrumentów na wystawie znalazły się m.in.: maryna, kobza, trąboskrzypce, ligawka, harmonie, bumbas, cymbały, heligonka i wiele innych.