W cieniu filozofii Nietzschego
Tomik wierszy „Osiołek i jego cień” Piotra Łączyńskiego jest drugą książką wydaną przez Stowarzyszenie Promocji Twórczości Villa Foksal dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Grupy PKP.
Promocja książki miała miejsce 20 września 2019 r. w Willi Niespodzianka w Grodzisku Mazowieckim.
Autor musiał najpierw zmierzyć się z czytaniem wierszy, ponieważ nie są to teksty łatwe w czytaniu, a jednocześnie są trudne w odbiorze i gęste metaforycznie. Piotr Łączyński lubi używać w swojej poezji mocnych słów, które podkreślają emocje, ale – co bardzo ważne – ich nie nadużywa. Wiersze P. Łączyńskiego są nowocześnie napisane i mroczne – stwierdził prowadzący spotkanie autorskie Jerzy Jankowski.
Książka dotyczy problemu zbrodniczej natury człowieka. Jeśli Bóg stworzył świat, to dlaczego człowiek popełnia zbrodnie? – pyta autor i zostawia czytelnikowi przestrzeń do oceny. Poeta pokazuje, że w każdym z nas jest zło, z którym walczymy na różne sposoby. Tytułowy osiołek jest alter ego autora. Pełni rolę kojącą ból istnienia, „ociepla wizerunek”, jakby powiedzieli specjaliści od public relations.
Łączyński pisanie wierszy traktuje jako formę autoterapii. Odwołuje się w swojej twórczości do filozofii Fryderyka Nietzschego. Podobnie jak niemiecki filozof nie ma dobrego zdania o człowieku, ponieważ to człowiek zabił w sobie Boga. Od tego momentu zaczął się dramat – uważa autor, lecz zwraca uwagę, że Nietzsche nie zaproponował żadnej recepty na naprawę świata.
Może najbliżej tym wierszom do malarstwa Zdzisława Beksińskiego z pierwszego okresu twórczości. „Osiołkowe” wiersze ciągle powstają – przyznał P. Łączyński. W przeciwieństwie do jego debiutanckiego tomiku „Społeczny algorytm” z 2011 r., książka „Osiołek i jego cień” jest od początku do końca przemyślana. Jej prawdziwą esencją jest … – okładka – powiedział autor.