Przestrzeń otwarta na słowo
W ramach Milanowskiej Przestrzeni Słowa rozpoczęły się spotkania autorskie w Willi Waleria. 14 marca br., odbył się wieczór autorski Przemysława Dakowicza – poety, eseisty, historyka literatury i tłumacza.
Były wiersze z książek poety: „Place zabaw ostatecznych”, „Łączka” oraz „Wyrzygnąć”. Prowokacyjny tytuł tej ostatniej książki, która nosi podtytuł „Wiersze i poematy metafizyczne i katatoniczne” nawiązuje do III części „Dziadów” Adama Mickiewicza, a konkretnie do rozmowy diabłów. Lekarz i poeta z Milanówka Piotr Müldner-Nieckowski zwrócił uwagę, że wiersze Dakowicza mają szeroki horyzont. Sięgają wieki wstecz, ale i szukają czegoś, co będzie przed nami. Atakują i pokazują dlaczego tak jest, a mimo to nie są publicystyczne. Punktują tych, którzy nauczeni logiki, łamią jej zasady, a swoim zachowaniem przeczą faktom i sensom rzeczywistości. Nie stronią od cieniutko sygnalizowanych negatywnych ocen, a kiedy (z punktu widzenia autora) należy, chwalą, odkrywając to, co na pochwałę rzeczywiście zasługuje i nie jest ogólnikowym dobrem ani lalkowatym pięknem.
Nie zabrakło tematów związanych z Milanówkiem, ponieważ w jednym z wierszy „Bolesław Leśmian idzie Cegielnianą” autor przywołuje tę łódzką ulicę, którą pokonuje nie tylko on sam, ale wcześniej przed nim chodzili nią Leśmian i Jarosław Marek Rymkiewicz – autor „Zachodu słońca w Milanówku”. Za Norwidem nazywa do zresztą „wielkoludem”.
Również „Plac zabaw ostatecznych” to swoisty traktat filozoficzny. O życiu, śmierci, kondycji współczesnego człowieka, kosmicznym porządku, w który wpisane są nasze losy. Tomik „Łączka” odnosi się do kwatery pomordowanych przez UB na warszawskich Powązkach.
O roli poezji P. Dakowicz mówi: „poezja jest dla mnie skandalem. Pisanie poezji to jedna z najdziwniejszych czynności jakie można sobie wyobrazić, a jednocześnie jedno z najgłębszych doświadczeń egzystencjalnych”.
Współorganizatorami spotkania, które prowadziła Agnieszka Herman było Milanowskie Towarzystwo Letnicze i Milanowskie Centrum Kultury. W planach m.in. spotkanie z poetą i krytykiem literackim Januszem Drzewuckim.