Historia piłką nożną pisana
Mundial w Katarze i już po Mundialu. Tymczasem Grodziski Klub Sportowy „Pogoń” Grodzisk Mazowiecki w 2022 roku obchodzi jubileusz 100-lecia jego istnienia. Z tej okazji ukazała się książka o historii tego jednego z najstarszych na Mazowszu stowarzyszeń piłkarskich.
Autorem publikacji jest znany regionalista, historyk i działacz społeczny Tadeusz Jan Murzyn. Obszerna i bogato ilustrowana książka zabiera nas w podróż po historii Pogoni, która została założona pod nazwą Świt z inicjatywy Henryka Poczekalewicza – byłego legionisty, oddelegowanego przez Józefa Piłsudskiego wielkiego orędownika upowszechniania kultury fizycznej do organizacji tego typu stowarzyszeń. W 1926 roku klub przyjął nazwę Pogoń, zapewne na cześć lwowskiej Pogoni, która wówczas była najlepszą i najbardziej znaną drużyną piłkarską w kraju.
Klub posiadał wiele sekcji: piłki nożnej, tenisa, szermierki, lekkoatletyki, hokeja i boksu. Mecze hokeja rozgrywano na Stawach Walczewskiego, z kolei pięściarze boksowali w hali fabryki Iwis, czyli tu, gdzie dziś stoi Centrum Kultury. Piłkarze Pogoni potrafili wygrać z nawet z warszawską Polonią, która była wówczas mocnym klubem. Przed wojną dużą popularnością cieszyły się biegi przełajowe. Jeden z zakończył się zwycięstwem zawodnika Pogoni, który pokonał m.in. słynnego Janusza Kusocińskiego, złotego medalistę olimpijskiego. Po wojnie klub mógł zawsze liczyć na wsparcie grodziskich zakładów pracy, szczególnie tych największych, czyli Fabryki Tarcz Ściernych i Polfy. Od lat 60-tych ubiegłego wieku Pogoń Grodzisk Mazowiecki była już klubem stricte piłkarskim. To w tym piłkarskim zagłębiu miasta na ul. Montwiłła miasta karierę trenerską zaczynał Janusz Wójcik – późniejszy trener srebrnej drużyny z igrzysk w Barcelonie, a potem słynny selekcjoner czy Mateusz Wieteska, który znalazł się w kadrze na piłkarskie mistrzostwa świata w Katarze.