Ze sztalugami na Kanary

Od dawna malarze szukali miejsc, które będą ich inspirować oraz umożliwią tworzenie. Dla Gauguina takim miejscem stało się Thaiti. Dla grupy z Ogniska Plastycznego im. Jana Skotnickiego w Grodzisku Mazowieckim – Teneryfa.

Na wystawie w siedzibie ogniska na ul. Żyrardowskiej w Grodzisku Mazowieckim można oglądać efekty dwutygodniowego pleneru, który miał miejsce w ubiegłym roku. Kilkadziesiąt prac to obrazy olejne, akwarele i fotografie. Jak podkreśla dyrektor ogniska Jakub Cwieczkowski, zaletą takich miejsc jak Teneryfa jest kolorystyka i zupełnie inne światło. Sławomir Kamiński , autor obrazu przedstawiającego kobietę patrzącą w morze i rozłożoną obok niej książkę, który przypominać może niektóre obrazy Hoppera dodaje, że także znakomita pogoda. Uwagę zwraca obraz Tomasza Wierzejskiego – kobieta nad basenem. W rolę modelki wcieliła się inna inna uczestniczka pleneru Agnieszka Antosik. Obraz przywodzi na myśl płótno Davida Hockneya „Portret Artysty” (basen z dwiema postaciami).

Poza wyżej wymienionymi swoje prace na wystawie poplenerowej prezentują: Katarzyna Łyżwińska-Stasiak, Katarzyna Bukowska, Ela Korczak-Idzińska, Gerard Wasiak  i Zuzanna Sierocińska.

T. Wierzejski2

uczestnicy pleneru

wernisaż