Z rysunkiem pod rękę

Marka Ziarkowskiego, który od 1995 roku mieszka w Milanówku dobrze znają nie tylko mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego. Znają jako architekta i autora realizacji na terenie Grodziska Maz., Milanówka, Brwinowa, Podkowy Leśnej czy Pruszkowa, ale także jako autora licznych rysunków i akwareli.

W ubiegłym roku akwarele jego autorstwa były ozdobą kalendarza ściennego, a wystawa prac miała miejsce w Willi Niespodzianka. Teraz w Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich – w Pałacyku Kasyno w Podkowie Leśnej M. Ziarkowski prezentuje nie tylko akwarele i rysunki z Grodziskiem w roli głównej. Znajdziemy na nich wille podwarszawskich miast, ale także urocze zakątki Kazimierza Dolnego, warszawskiej Woli, krajobrazy Mazur czy Hiszpanii.

Malarstwo akwarelowe i rysunek M. Ziarkowski wykorzystuje jako niezastąpione narzędzie warsztatu architekta. Pracę w plenerze obok satysfakcji tworzenia lub dokumentowania, traktuje jako źródło zawodowej intuicji. „Rysowanie jest dla mnie metodą rozpoznawania kodu genetycznego architektury miejsca” – mówi M. Ziarkowski.

Wiele miejsc, które M. Ziarkowski dokumentuje na swoich rysunkach już nie istnieje. Tym bardziej warto zagłębić się w zaułki i uliczki przez niego utrwalone.