Wystawa poplenerowa i targi sztuki

Plener malarski jest okazją do walki artystów ze słabościami, brakami i konsekwencjami wszelkich zaniedbań: technicznych, teoretycznych i formalnych. Malarskie spotkanie z naturą uczy pokory wszelkich adeptów sztuk plastycznych – napisał Jakub Cwieczkowski, dyrektor Publicznego Ogniska Plastycznego im. Jana Skotnickiego w Grodzisku Mazowieckim we wstępie do katalogu wystawy podsumowującej tegoroczny plener.

Jak ta walka wyglądała można się przekonać na wystawie poplenerowej w siedzibie ogniska, która została połączona z targami sztuki.

Bardzo ważnym aspektem pleneru jest spotkanie wszystkich jego uczestników. Wymiana myśli, doświadczeń, spostrzeżeń działa w każdą stronę – przypomina J. Cwieczkowski – nie tylko od wykładowców do kursantów. Rozmowy prowadzone są przy sztalugach, w trakcie korekty i w czasie wolnym. Każde zdanie się liczy. Powrót do podstaw i pytania o każdą, nawet najbardziej banalną sprawę pozwalają uczestnikom pleneru wspólnie dochodzić do ciekawych wniosków. Spotykają się wtedy różnorodne percepcje, wrażliwości i doświadczenia, zderzają się poglądy. Słowa te szybko materializują się w pracach malarskich i fotograficznych. A po plenerze – odpoczynek, miłe zmęczenie i satysfakcja z podjętej walki.

plener2

DSC_0026