Kryminały z Grodziskiem w tle

Miasta mają swoje mroczne tajemnice. Niektóre, jak Sandomierz bardzo dobrze wychodzą na dopływie turystów dzięki popularności serialu „Ojciec Mateusz”. Marek Krajewski penetruje kryminalne zakamarki Wrocławia. Bartosz Szczygielski pokazuje w książkach ulice Pruszkowa bardziej negatywnie niż w rzeczywistości. Katarzyna Gacek jest autorką kryminałów „W jak morderstwo” oraz „Zemsta ze skutkiem śmiertelnym”, których akcja dzieje się współcześnie w Podkowie Leśnej oraz za sprawą szefa dochodzeniówki Jacka Sikory z Komendy Powiatowej Policji … w Grodzisku Maz..

Wcześniej wraz z Agnieszką Szczepańską napisała powieści kryminalne,m.in. „Zabójczy spadek uczuć”, „Zielony trabant””, „Dogrywka”. Jest również autorką scenariuszy seriali, m.in. do serialu „Anna Maria Wesołowska” (TVN). Z Markiem Kamińskim napisała książkę dla dzieci „Marek i czaszka jaguara”.

Nigdy nie chciała pisać powieści, ale jak to czasami bywa to życie pisze inne scenariusze. W dzieciństwie chciała zostać dyrektorem ogrodu zoologicznego, później weterynarzem, a została psychologiem. Do weterynarii wróciła w powieści „W jak morderstwo”. Publikowała w lokalnej gazecie wydawanej przez swojego ojca Tadeusza Stachowicza „OK”. A ponieważ nie umiała pisać ani o urodzie, ani o modzie, w „babskim kąciku” pisała o swoich porażkach, począwszy od spalonego sernika i trawnika w ogrodzie. Felietony rozsyłała do pism kobiecych. Odpowiedziała – „Pani Domu”. Przyznaje, że Podkowę Leśną wybrała jako miejsce akcji trochę z lenistwa. Ma sentyment do tego miasta, w którym się wychowała. Podkowiańskie wille z powodzeniem nadają się do kryminału. W książce starała się jak najdokładniej oddać topografię miasta. Nie zabrakło kolejki WKD. Do dzisiaj jest dla niej nie do pojęcia, jak można mieszkać gdzieś, gdzie nie ma kolejki WKD. Jest w powieści tajemniczy, duży dom z czerwonej cegły „Warkusówka” przy wiecznie zatłoczonej trasie na Grodzisk. Zupełnie jak dom z filmu „Psychoza” Alfreda Hitchcocka. Są nawet grodziskie stawy Goliana.

Bohaterką powieści jest Magda Borowska, klasyczna kura domowa albo gospodyni domowa, która pewnego wieczoru znajduje dowód na zdradę męża oraz zwłoki młodej kobiety. Kluczem do rozwiązania zagadki morderstwa jest wisiorek na szyi zamordowanej z literą „W”. Jednocześnie Magda próbuje w powieści ogarnąć jakoś swoje życie prywatne, co czasami bywa dużo trudniejsze niż polowanie na mordercę.

Katarzyna Gacek zastrzega, że nie jest Katarzyną Bondą. Najpierw pisze ”drabinkę” historii, a potem „wypluwa” z siebie tekst. „W jak morderstwo” – pierwszy swój samodzielny kryminał napisała w 2,5 miesiąca. Nawet obecnie nie przychodzi mi łatwo przez gardło słowo pisarka – przyznaje. I dodaje, że gdy czyta to, co napisała to zawsze jest niezadowolona, a to chyba pozytywny objaw choroby zwanej pisaniem. Pierwsza książka K. Gacek jest obecnie ekranizowana.

Oczywiście do kilku kwestii można się przyczepić, ale niewątpliwie kryminały Katarzyny Gacek czyta się dobrze. Książki zaliczyć można do tzw. kryminałów obyczajowych, dlatego powinny  zainteresować się nimi nie tylko gospodynie domowe.

1kryminał foto

Prezentacja książek Katarzyny Gacek miała miejsce w ramach Ogrodu Literackiego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Wille Borki. Borki lub Wille Borki to dzielnica willowa położona pomiędzy Podkową Leśną a drogą wojewódzką 719, administracyjnie należąca do Brwinowa, historycznie, społecznie i urbanistycznie silnie związana z Podkową Leśną. Swój odrębny charakter – miasta – ogrodu – Borki zachowały do dnia dzisiejszego.

borki1