Jubileusz turnieju „Srebrna Szyszka”

Konkursy i turnieje literackie stały się obecnie protezą życia literackiego. Oczywiście są imprezy tego typu prestiżowe, cenione przez autorów i krytyków, aspirujące do tej roli, ale także takie, które rozpoczynają literacki żywot.

Turniej Jednego Wiersza „Srebrna Szyszka” w Międzyborowie należy do tej drugiej grupy. Podobnie jak inne konkursy i turnieje odbywa się dzięki determinacji organizatorów, w przypadku „Srebrnej Szyszki” Jurka Jankowskiego.

Impreza w Międzyborowie upamiętnia postać dr. Ziemowita Skibińskiego, poety, pisarza, krytyka literackiego i wykładowcy akademickiego. W XX edycji turnieju, która odbyła się w maju 2019 r. w auli szkoły w Międzyborowie wzięło udział prawie 50 autorów, nie tylko z Mazowsza, ale także z Bydgoszczy, Wrocławia, Sieradza czy Częstochowy.

Pierwsze miejsce zdobył Tadeusz Hutkowski z Sochaczewa, drugie – Monika Milczarek z Sieradza, trzecie – Joanna Jagiełło z Warszawy. Wyróżnienia otrzymali: Weronika Jaśmin z miejscowości Rusiec, Stanisław Wasilewski z Żyrardowa i Michał Łabiszak z Bydgoszczy.

międzyborów1