Grodzisk w latach okupacji

Andrzej Sapija – profesor łódzkiej filmówki oraz mieszkaniec gminy Grodzisk Mazowiecki jest autorem filmu dokumentalnego „W moim miasteczku wojna”. Na obraz składają się wspomnienia osób związanych z Grodziskiem, których dzieciństwo i młodość przypadły na lata okupacji hitlerowskiej. Nie brakuje również wypowiedzi osób młodych, które znają tamte tragiczne wydarzenia z relacji swoich bliskich.

Film pokazuje lata wojny nie tylko z perspektywy walki, ale przede wszystkim życia codziennego, które we wrześniu 1939 roku dramatycznie się zmieniło. Wielka historia opowiedziana jest z perspektywy historii rodzinnych. Dużo w filmie jest zdjęć pochodzących z rodzinnych archiwów i akt Grodziska z okresu 1939 – 1945. W filmie wypowiadają się m.in.: ks. prof. Mieczysław Nowak, cukiernik Edward Błaszczyk, malarz Paweł Cabanowski, regionalista Janusz Sobieraj, dyrygentka chóru Alicja Paciorek, lekarz Stefan Macher, nauczycielka historii Ewa Suska i wielu innych.

Film kończą czarno-białe ujęcia Grodziska nad ranem, gdy miasto budzi się do życia oraz  kolorowe, podczas uroczystych obchodów rocznicy wybuchu wojny. Dobrze, że takie filmy powstają, bo coraz mniej wśród nas osób, które pamiętają II wojnę światową.

80rocznica