Galeria opleciona bluszczem

Misją tego miejsca jest łączenie historii ze współczesnością, łączenie artystów między sobą, artystów z publicznością oraz łączenie kultur – mówi właścicielka Galerii Bluszcz w Podkowie Leśnej Aleksandra Widziewicz.

Stara część domu, w którym mieści się galeria powstała w latach 30. ubiegłego wieku. Znajdowały się tam pracownie: malarska, ceramiki i rzeźbiarska. Teraz dom po remoncie otrzymał nowe życie. Jest miejscem, w którym organizowane są wernisaże, wieczory autorskie, koncerty muzyki klasycznej, bluesowej i jazzowej. W przyszłości także będą odbywały się warsztaty. Dlaczego Galeria Bluszcz?

Bo z jednej strony nawiązuje do bliskich, przyjacielskich relacji mieszkańców Podkowy Leśnej, do podkowiańskiej przyrody, ale także do pisma wydawanego w okresie międzywojennym „Bluszcz”.

Obecnie w Galerii Bluszcz oglądać można wystawę prac Monique Lehman „Hawajskie inspiracje”. Artystka jest cenioną twórczynią gobelinów i córką słynnego Papcia Chmiela – autora serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”, która rozeszła się w milionowych nakładach i zyskała oddanych fanów na całym świecie. Pierwszy komiks powstał w 1957 roku, a kolejne odcinki były publikowane w czasopiśmie „Świat Młodych”.

M. Lehman na stałe mieszka w USA. Tworzy imponujące tkaniny prezentujące krajobrazy, ludzi i przyrodę w nowoczesnym wydaniu. Słynie z wielkoformatowych prac. Jej przepiękne dzieła zdobią synagogi, kościoły, uczelnie i inne miejsca publiczne w całych Stanach Zjednoczonych.

Rozpoznawalność w Polsce zdobyła dzięki programowi „Żony Hollywood”, w którym wspominała swojego ojca jako wspaniałego tatę, który nie przeszkadzał jej oraz bratu dorastać, a jednocześnie  był człowiekiem skromnym i bardzo pracowitym. Ojcu M. Lehman poświęciła książkę „Wątek sławy”.

Otwarciu wystawy towarzyszyła muzyka w wykonaniu Marcina Siatkowskiego – gitara i Heleny Siatkowskiej – skrzypce.

W ogrodzie Galerii Bluszcz swoje prace prezentuje Martha Mulawa – krakowska artystka, która jest autorką rzeźb oraz batików ożywianych światłem. Inspiruje się naturą. W projektach artystycznych łączy rzeźbę bądź obraz z muzyką, światłem i tańcem.