Chopin na jazzowo

Jazzowe opracowania muzyki Fryderyka Chopina mają w Polsce długą tradycję. Już w latach 70. NOVI Singers śpiewali Chopina, a Mieczysław Kosz grał parafrazy kilku utworów. Ale dopiero w latach 90. rozpoczął się, trwający aż do dzisiaj, prawdziwy boom na Chopina na jazzowo. Prekursorem był Andrzej Jagodziński i jego trio. Później inni jazzmani, tacy jak Adam Makowicz, Krzysztof Herdzin, Włodzimierz Nahorny, Leszek Możdżer, mierzyli się z materiałem chopinowskim. Ostatnio utwory Chopina „przetłumaczył” na gitarę znakomity polski gitarzysta klasyczny Adam Palma. Efektów można posłuchać na płycie „Adam Palma Meets Chopin”.

Z repertuarem chopinowskim zmierzył się również znakomity trębacz jazzowy i mieszkaniec Gminy Grodzisk Mazowiecki Robert Majewski. W 2009 r. nagrał płytę z repertuarem chopinowskim. Do nagrania muzycy zaprosili nieżyjącego już francuskiego saksofonistę i wokalistę Marca Thomasa. Koncert Warsaw/Paris Jazz Quintet zorganizowany został dzięki wsparciu środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 przez Centrum Kultury w Grodzisku Maz.

Z Robertem Majewskim wystąpili: Paweł Perliński na fortepianie, Andrzej Łukasik na kontrabasie i Sebastian Frankiewicz na perkusji.

zelazowa-wola-3734188_960_720