Album o malarstwie Szczepana Brozycha

Szczepan Brozych przez pół wieku utrwalał na obrazach krajobraz Grodziska Mazowieckiego. Sylwetkę malarza i jego płótna przypomina bardzo ładnie wydany przez Ośrodek Kultury album „To będzie na wieczność. Grodzisk Mazowiecki w malarstwie Szczepana Brozycha”.

Ten Grodziski Canaletto urodził się w 1907 roku w Warszawie. Wcześnie został osierocony. Od 1930 r. mieszkał w Grodzisku. Pierwszą wystawę miał tu w 1936 r. Był jednym z twórców powołanego w 1945 r. Stowarzyszenia Miłośników Sztuki. W latach 1948-1950 był burmistrzem miasta.  

W albumie prezentowanych jest trzydzieści reprodukcji jego obrazów, spośród dwustu, które znajdują się w zbiorach Ośrodka Kultury. A należy przypomnieć, że Brozych malował nie tylko Grodzisk, ale także Warszawę, którą kochał i Żyrardów. Sztalugi towarzyszyły mu podczas wakacyjnych wyjazdów nad polskie morze oraz do byłej Jugosławii. Twarze podróżnych szkicował nawet w pociągu. Ale najbardziej na przykładzie Grodziska fascynowała do metamorfoza miasta i jego dynamiczny rozwój.   

Podczas spotkania promocyjnego albumu o twórczości Szczepana Brozycha mówili: Aldona Józefowicz, Gabriela Szpot, Łukasz Nowacki oraz Aurelia i Janusz Sobierajowie.