Od punk rocka do tanga

VII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Folkowej Grodzisk Folk Fest to trzy dni muzyki z różnych stron świata. Organizatorzy traktują folk bardzo szeroko, stąd występ na festiwalu zespołu punk rockowego oraz nauka tanga.

Pierwszego dnia zaprezentował się zespół Yerba Mater, który inspiruje się muzyką orientalną. Pielęgnuje tradycje muzyczne grając indyjskie ragi, utwory perskie czy też tańce średniowiecznej Europy. Zaczynali od fascynacji muzyką Franka Zappy czy King Crimson, ale grali na instrumentach etnicznych. W innych kulturach ciągle poszukują inspiracji.

Buba Badjie Kuyateh naukę gry na korze – afrykańskiej harfie rozpoczął w wieku 7 lat. Był jednym z najbardziej popularnych muzykę w Gambii. W 2012 r. przyjechał do Polski. Choć jego muzyczne korzenie to tradycyjna muzyka afrykańska, jest artystą otwartym na wszelkie fuzje stylistyczne z muzyką współczesną, jazzem i funkiem.

Wydawać by się mogło, że czasy fascynacji muzyką indyjską sięgającą The Beatles i Georga Harrisona już dawno minęły, ale nic bardziej mylnego. Z Poznania przyjechał do Grodziska zespół Surtarang. Nazwa zespołu to połączenie słów sur, czyli dźwięk i tarang – fala. Muzyków inspiruje muzyka indyjska. Wykorzystują oryginalne instrumenty, takie jak sitar czy tabla, okraszając je nowoczesnymi brzmieniami elektronicznymi. Muzykę dopełnia mistyczny śpiew i melorecytacje.

Z tych mistycznych klimatów publiczność wyrwał zespół Ga-Ga Zielone Żabki, przenosząc do złotych lat festiwalu w Jarocinie. Okazało się, że punks not dead. Muzyka punkowa przetrwała próbę czasu, teksty zaskakują aktualnością, a koncerty są tak samo energetyczne jak dawniej.

Ostatni dzień festiwalu Folk Fest upłynął pod znakiem muzyki tanecznej za sprawą pokazu i nauki tanga w wykonaniu Medio Del Tango. A tango to nic innego nic folk argentyński, chociaż najbardziej znane na świecie „La Cumparsita” pochodzi z Urugwaju. Nie zabrakło kompozycji Astora Piazzoli, którego stulecie urodzin obchodzimy w tym roku czy kompozycji Richarda Galliano. Nauczyciele tanga najpierw prezentowali różne style tego tańca. Przekonywali jak ważne jest porozumienie między partnerami w tangu, które szczególnie dla współczesnych kobiet może być trudne do wykonania ze względu na podporządkowanie się w tym tańcu krokom mężczyzny.

W finale festiwalu na Bałkany przeniosła publiczność Propabanda East Collective. Domeną zespołu jest spora dawka improwizacji oraz łączenie muzyki tradycyjnej z nowoczesnymi aranżacjami.      

Festiwal Folk Fest zorganizowany został przez Akademię Profil. Współfinansowany był z budżetu gminy Grodzisk Maz.